Grayscale Sees Bitcoin Trust zyskał 1 miliard dolarów w zaledwie 11 dni.

Grayscale Investments, spółka zarządzająca funduszami kryptograficznymi, zdołała zaobserwować gwałtowny wzrost wartości zarządzanych przez siebie aktywów. W ciągu niespełna dwóch tygodni firmie udało się uzyskać kolejny miliard dolarów w BTC.

Wzrosty w całym Zarządzie
Jest to możliwe dzięki aktualizacji Grayscale umieszczonej na ich koncie na Twitterze. W chwili obecnej firma inwestycyjna posiada w zarządzaniu aktywa o wartości 5,1 mld dolarów, czyli AUM.

W obecnym stanie, większość tych funduszy jest przechowywana w funduszach powierniczych zarówno dla Ethereum (ETH) i Bitcoin (BTC). Stoi to w parze z dużą cyfrową kapitalizacją firmy, jak również. Ethereum Classic (ETC), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Horizen (ZEN), XRP, Stellar Lumens (XLM, a także ZCash (ZEC).

Przy wzroście wszystkich tych aktywów, w ciągu zaledwie 11 dni nastąpił wzrost AUM o 1 miliard dolarów. Przychodzi to w formie aktualizacji Grayscale dokonanej 17 lipca 2020 roku.

Zbijając liczby, BCH udało się uzyskać najwięcej z tego wzrostu, procentowo, ponieważ ponad dwukrotnie wzrósł on w AUM z 6 mln dolarów do 12,8 mln dolarów. Fundusz powierniczy ETH w Grayscale zyskał 174 mln dolarów, a fundusz powierniczy BTC – oszałamiające 782 mln dolarów. Jeśli chodzi o LTC i ETC, to wzrosły one odpowiednio o 6,7 mln USD i 12,7 mln USD.

Spekulacje na temat kupowania więcej BTC niż w kopalni

Tylko Stellar Lumens trust zdołał w tym czasie doświadczyć spadku, a jego AUM spadło do 500.000 dolarów w porównaniu z poprzednią miarą 600.000 dolarów.

Firma inwestycyjna posiada obecnie oszałamiające 4,3 miliarda dolarów w AUM dla Bitcoin. Jednakże zgłoszenia do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wykazały, że Grayscale nie był tym, który kupuje krypto, nie od 19 czerwca. W dniu 19 czerwca Grayscale kupiła w BTC oszałamiającą liczbę 19 879 sztuk. W tym czasie Grayscale kupowała BTC szybciej niż górnicy mogli produkować bloki.

No New Ethereum in Grayscale, mówi Watkins
Mimo to należy zauważyć, że raport Grayscale z III kwartału 2019 roku pokazuje coś ciekawego: 80% napływów, których doświadczyło zaufanie BTC w tym kwartale, pochodziło z BTC już w obiegu, a nie z tych, które były wydobywane w ostatnim czasie. Grayscale określa te rodzaje zakupów jako giełdy „in-kind“.

Messari, firma zajmująca się analizą kryptograficzną, kazała Ryanowi Watkinsowi złożyć oświadczenie w czerwcu. Watkins stwierdził, że tego rodzaju giełdy oznaczają, że Grayscale najprawdopodobniej kupuje 31 % nowych BTC wydobywanych od 11 maja, co oznacza zmniejszenie o połowę. Watkins stwierdził również, że żaden nowy Ethereum w ogóle nie wchodzi w skład trustu.